תקנות הבטיחות בעבודה

תקנות הבטיחות בעבודה – עבודה בגובה

מה היא עבודה בגובה?

מה כוללות תקנות הבטיחות בעבודה בגובה?

פירוט ציוד בטיחות לעבודה בגובה

עבודות ייחודיות בגובה

סוגים של עבודות גובה

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה – שאלות ותשובות

אילו אמצעים נפוצים קיימים לצורך עבודה בגובה?

ישנם מספר אמצעים הנחשבים פופולאריים לביצוע עבודות גובה, והם: מנופים, סולמות, סנפלינג ותרנים. הבחירה של האמצעי המתאים לצורך העבודה הספציפית אינה מופיעה בתקנות, והיא מבוססת למעשה על ניסיונם של מנהלי העבודה. לכל אמצעי יש יתרונות וחסרונות, והם אלו שישפיעו על השיקול לבחירתו.

סולמות
הסולם בהגדרתו, משמש ככלי מעבר ואינו מיועד לעבודה ממושכת. תקנות הבטיחות בעבודה מבדילות בין מספר סוגי סולמות, ומציינות את הנחיות העבודה עם כל אחד מהם.

מנופים
המנופים משמשים להרמת עובדים, חומרי בנייה, או כלי עבודה לגבהים שונים. ישנם מנופים קטנים יחסית – דוגמת מנופי הסל המשמשים לעבודות גיזום וחשמל, וישנם מנופי ענק – דוגמת מנוף הצריח, שאותו ניתן למצוא באתרי בנייה וביכולתו להרים עשרות טונות.

סנפלינג
הסנפלינג הגיע אלינו היישר מענף הספורט האתגרי, והוא טומן בחובו מספר יתרונות משמעותיים כשמדבור בעבודות גובה. בין אם מדובר בניקוי חלונות, הרחקת יונים או עבודות איטום, מסתבר שהסנפלינג דורש ציוד מינימלי מאוד, והוא מאפשר הגעה נוחה של העובדים לכל פינה במבנה.

תרנים
עבודה בגובה באמצעות טיפוס על תרנים, מצריכה הכשרה מיוחדת. התרנים הם עמודי מתכת חזקים ויציבים, המצוידים ברגליות טיפוס מינימליסטיות. תרנים מצויים במגדלים, ספינות, מתקני חיזוי ומחקר, אנטנות ועוד, והם מאפשרים הגעה לגבהים מרשימים תוך שימוש בציוד מועט. 

התקנות אינן מכילות קריטריונים מחמירים לגבי האנשים שיכולים לעבוד בגובה, אך מציינים שעל האדם להיות בגיר – כלומר מעל גיל 18, ושעליו למלא הצהרת בריאות בעת הגעתו להכשרת העבודה בגובה. מעבר לכך, על מנת להוציא רישיון עבודה בגובה, כל אדם יצטרך לעבור הכשרה מתאימה וספציפית לעבודה שאותה הוא אמור לבצע. בסוף ההכשרה ישנו מבחן, ובמידה ויעבור גם אותו – יהיה העובד זכאי לאישור העבודה בגובה!

חשוב לזכור! רישיון העבודה בגובה הוא בעל תוקף, ולקראת פקיעתו יש לבצע הכשרת ריענון. איחור בהכשרת הריענון וביצועה לאחר מועד פקיעת התוקף, יצריך את ביצוע ההכשרה המלאה מחדש.

לא. התקנות אינן מכילות המלצות לעבודה, כי אם חוקים שחובה על העובד לעמוד בהם. ישנן המלצות נוספות לגבי ביצוע עבודה בגובה – המתבססות על ניסיון והיגיון, והן יכולות להקל ולשפר את מהלך העבודה:

תכנון מראש
מומלץ לתכנן מראש את שלבי העבודה לפני תחילתה, ובכך למנוע טרטורים מיותרים וסכנות אפשריות. מעבר על שלבי העבודה יכול להתבצע בצורה יחידנית או קבוצתית.

סריקת האתר
במידה והאתר אינו מוכר או חדש, כדאי לבצע סריקה יסודית שלו על מנת למצוא מפגעים פוטנציאליים. באופן זה נוכל לצפות תקלות שעשויות להתעורר בעת העבודה, ולמנוע אותן מראש.

בדיקת הציוד
בדקו את הציוד בכל תחילת עבודה, ואל תצאו מנקודת הנחה שציוד שהיה תקין אתמול – הוא תקין גם היום. בדיקת ציוד העבודה והבטיחות יכול להציל חיים!

התשובה היא לא. ישנם מצבים ספציפיים שבהם התקנות מאפשרות אי ציות, למשל בעת עבודה קצרה ושאינה מאומצת, או בזמן עבודות נוער של קטיף חקלאי. במידה ואנו מתכוונים להחליף נורה בביתנו למשל, מדובר בעבודה קצרה ושאינה מאומצת – ולכן אין לנו צורך לעבור את הכשרת העבודה בגובה, להשתמש בציוד בטיחות, ולבצע תקנות נוספות.

תקנות הבטיחות בעבודה
תקנות הבטיחות בעבודה
תקנות הבטיחות בעבודה בגובה
5/5

תוכן עניינים