עבודה בגובה תקנות – כל מה שחייבים לדעת!

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה הן מקבץ של מסמכים, שפורסמו בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בעבודה. מדוע צריך תקנות כאלו? ובכן, מעבר לתשובה הברורה שאומרת שיש בהן צורך לטובת שמירה על הבטיחות, גם נמצא שמספר תאונות העבודה במדינת ישראל הוא גבוה יחסית. מטרת תקנות הבטיחות בעבודה, היא לטפל בבעיית תאונות העבודה ולצמצם אותם למינימום. אחד הנושאים החשובים שעליהם מדברות התקנות, הוא עניין העבודה בגובה. מה חשוב להבין לפני שאנו ניגשים לעבוד בגובה, מהן התקנות הנוגעות בנושא, ומהם אמצעי הבטיחות שיעזרו לנו להפחית את הסיכון לתאונות? במאמר הבא.

תקנות הבטיחות בעבודה – עבודה בגובה

המסמך המכונה "תקנות הבטיחות בעבודה" הוא למעשה מקבץ של מספר מסמכים שונים, כשכל אחד מהם עוסק בנושא מעט אחר. נוכל למצוא ביניהם את תקנות הבטיחות בעבודות בנייה, תקנות הבטיחות לגבי ציוד מגן אישי, וגם את תקנות הבטיחות בעבודה בגובה. האחרונות פורסמו בשנת 2007, והן למעשה מתכתבות עם "תקנות העבודה בגובה" שפורסמו באותה שנה, ונכנסו לתוקף בשנת 2008.

מה היא עבודה בגובה?

ישנה התייחסות מיוחדת לעבודה בגובה, מעצם התנאים שבהם היא כרוכה. עבודה בגובה מוגדרת כעבודה מאומצת וממושכת בגובה של מעל 2 מטרים, או מעל חלל פתוח שעומקו מעל 2 מטרים. נמצא כי נפילה בגובה שכזה, או לחלופין נפילת חפץ על אדם מגובה שכזה – טומנת בחובה סיכון גבוה יחסית. הגדרה זו מוטמעת בתקנות העבודה בגובה וגם בתקנות הבטיחות בעבודה, ואנו ניתקל בה עוד מספר פעמים במהלך המאמר.

עבודה בגובה
עבודה בגובה

 

מעוניין בהצעת מחיר? צור איתנו קשר כבר עכשיו

מה כוללות תקנות הבטיחות בעבודה בגובה?

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה מתפרשות על גבי מסמך ארוך יחסית, ובפסקה זו אספנו עבורכם את ראשי הפרקים העיקריים הקיימים בהן:

פרק המושגים וההגדרות

לפני תחילת פירוק התקנות, יוצרי המסמך ראו לנכון לפרט את המושגים שבהם ייעשה שימוש במהלך הכתיבה. בין המושגים נוכל למצוא כאלו הקשורים לבעלי תפקידים שונים, ציוד בטיחות, כלי עבודה, מקומות ואתרים שונים לביצוע העבודה ועוד.

הגדרת עבודה בגובה

התקנות מגדירות מהי למעשה עבודה בגובה, על מנת להסיר ספק לגבי החייבים בעמידה וציות לתקנות. מהן העבודות הנחשבות כעבודה בגובה?

1. עבודה על סולמות
2. עבודה מתוך סלים להרמת אדם
3. עבודה עם בימות מתרוממות פיגומים ממוכנים
4. עבודה בתוך מקום מוקף
5. עבודה מעל פיגומים נייחים או גגות
6. עבודה מעל מבנה קונסטרוקציה
7. עבודה בתחום הבמות, התאורה וההגברה

הכשרה מתאימה

התקנות מציינות מהי ההכשרה שאותה חייבים לעבור העובדים בגובה, ומציינת מי יכול להעביר אותה:

מהי הכשרת עבודה בגובה?

מדובר בהכשרה שאורכה בין שבוע לשבועיים, ואותה מחויב לעבור כל עובד המבצע עבודה בגובה. בהכשרה זו ילמד העובד את הנושאים הרלוונטיים לעבודתו, ואף יתנסה בהכשרה מעשית בחלק מהתחומים.

מי מעביר הכשרת עבודה בגובה?

ההכשרה תועבר ע"י מוסדות שהוסמכו לכך מטעם מפקח העבודה הראשי, ולכן על המעסיק והעובד לוודא שהמוסד אכן מוסמך. במוסדות אלה יועסקו מדריכים להכשרת עבודה בגובה, שעברו הכשרה מיוחדת לאחר שנמצאו מתאימים לכך.

האם הכשרת עבודה בגובה מתאימה לכל עבודה?

לא. הכשרת עבודה בגובה משתנה מעט בהתאם לסוג העבודה הספציפי, ולכן כל עובד יצטרך לעבור את ההכשרה המתאימה לסוג העבודה שאותה הוא מבצע. כך למשל, הכשרת ניקוי חלונות בגובה היא שונה מאשר הכשרה לעבודת פיגומים.

תוקף הכשרת עבודה בגובה

במידה והעובד יבצע את ההכשרה במלואה ואף יעמוד במבחן הסופי בהצלחה, הוא יהיה זכאי לרישיון עבודה בגובה, ורישיון זה יגיע עם תוקף מוגדר. לקראת פקיעת התוקף – על העובד לבצע הכשרת ריענון לעבודה בגובה, על מנת לשמר את תוקף אישור העבודה.

הכשרת ריענון לעבודה בגובה

הכשרות הרענון לעבודה בגובה הן קצרות יותר מאשר ההכשרה הראשונית, והיקפן כ- 50 אחוזים ממנה. יש לבצע את הכשרות הרענון טרם פקיעת תוקף ההכשרה הקודמת, מכיוון שאם לא כך – ייאלץ העובד לחזור שוב על ההכשרה הראשונית.

עבודה בגובה ללא אישור מתאים

במידה ויימצא עובד המבצע עבודה בגובה ללא אישור והכשרה, הדבר עשוי להביא לסנקציות כספיות ופליליות על העובד והמעסיק. כמו כן, כיסויים ביטוחים לא יהיו תקפים במצבים של תאונה המתרחשת ללא אישור עבודה בגובה.

פירוט ציוד בטיחות לעבודה בגובה

התקנות מפרטות את הציוד הדרוש לעבודה בגובה בצורה בטיחותית. אילו אמצעי בטיחות מוזכרים בתקנות הבטיחות לעבודה בגובה?

רתמת בטיחות

רתמת גוף מלאה, המורכבת מרצועות הכרוכות מסביב לפלג הגוף העליון ואגן הירכיים – ומשמשות לאחיזה יציבה של גוף האדם העובד בגובה. תפקיד הרתמה הוא לבלום את האדם בעת נפילה.

רשת בטיחות

רשת ייעודית המותקנת באתר של עבודה בגובה, ותפקידה הוא לבלום נפילה של עובדים המבצעים עבודה מעליה.

קובע מגן

קובע הגנה המאפשר בלימת מכה באזור הראש. הקובע חייב להיות בעל רצועת סנטר תקנית המקבעת אותו לראש בצורה נאותה. שימוש בקובע מגן הוא הכרחי בעת גלישת חבלים, טיפוס תרנים, ועבודות גובה נוספות.

אמצעי קשירה

רכיב במערכת הבטיחות, שתפקידו לחבר בין רתמת הבטיחות ובין נקודת עגינה מקובעת למבנה. אמצעי הקשירה מאפשר את היתלות האדם על המבנה בעת נפילה, ומונע את צניחתו מטה.

חבלי תילוי ואבטחה

חבלים שעליהם מתבצעת גלישת חבלים (סנפלינג), ועליהם להיות תקניים ועומדים בדרישות המתאימות.

במידה ותעיינו בתקנות הבטיחות לעבודה בגובה, תוכלו למצוא פירוט של אמצעי בטיחות נוספים המשמשים לצורך עבודה בגובה.

עבודות ייחודיות בגובה

הפרק הזה בתקנות, מדבר על סוגי עבודות ספציפיות הדורשות התייחסות מיוחדת. מהם העבודות הייחודיות שעליהן מדובר במסגרת התקנות?

עבודה על גגות

גגותיהם של בניינים ובתים, מכילים עליהם דודי שמש, קולטי שמש, אנטנות, רעפים, יריעות ביטומניות, ואמצעים נוספים. עבודות רבות מתבצעות על הגגות במהלך השנה, ורובן מתאימות להגדרת העבודה בגובה. התקנות מבדילות בין גגות שטוחים לבין גגות משופעים, מכיוון שהעבודה על האחרונים היא מסוכנת הרבה יותר. יחד עם הגדרת העבודה בגובה (2 מטרים), התקנות גם מביאות סייגים המאפשרים לעתים לעבוד ללא ציות מוחלט לתקנות – וזה יתרחש במצבים שבהם הגג הוא שטוח ואינו שביר, ושהעבודה תתבצע לא פחות ממרחק של 2 מטרים מקצוות הגג.

עבודה ליד קווי חשמל

קווי חשמל לרוב ממוקמים בגובה רב, וזאת על מנת להרחיק אותם ככל האפשר מהעוברים ושבים. סכנת התחשמלות היא לא דבר שיש לזלזל בו, והתקנות מציינות בפירוש שעל המעסיק לדאוג להרחיק את העובדים ככל האפשר מקווי המתח הגבוה. התקנות מציינות מרחקים מדויקים שעליהם יש לשמור מקווי המתח – בהתאם לעוצמת המתח החשמלי העובר בהם. במידה ויש צורך בביצוע עבודות במרחק קטן ממה שצוין – יש לוודא שקווי המתח מנותקים ממקור אספקת החשמל.

עבודות באמצעות מתקן הרמה

ישנם מתקני הרמה שהופכים את חיי העובדים להרבה יותר פשוטים, ומאפשרים להם להניף את עצמם ואת ציוד העבודה הדרוש להם לגובה רב. יחד עם זאת, מדובר במתקנים עוצמתיים, ויש לדעת כיצד להתנהל עמם בצורה בטיחותית ככל האפשר. התקנות מציינות תנאים ברורים לשימוש במתקן של בימה מתרוממת, פיגומים ממוכנים, תורן ממוכן וסלים להרמת אדם. כך למשל, מציינות התקנות את החובה בבדיקה יסודית של המתקן ע"י בודק מוסמך, קיומן של נקודות עיגון תקניות לקשירת העובד אל מתקן ההרמה, קיבוע נאות ויציבות של עמדת העבודה, ועוד. בפרק זה תוכלו למצוא תנאים נוספים רבים לגבי עבודה עם מתקני הרמה, ולעתים קיים אזכור גם לגבי עבודות ספציפיות.

עבודה עם סולמות

סולמות הם בין אמצעי העבודה בגובה הפופולאריים ביותר, ואנו יכולים למצוא אותם כמעט בכל בית. התקנות מבדילות בין מספר סוגי סולמות:
1. סולם נייד – סולם הכולל גלגלים המורכבים בבסיסו, ומאפשרים את הסעתו ממקום למקום.
2. סולם נסמך – סולם שאין לו תמיכה כלשהי, ולכן יש להשעין אותו על קיר או מבנה. סולם זה יכול להיות מתארך או שאינו מתארך.
3. סולם עמידה – סולם שהוא בעל יכולת עמידה עצמאית, ע"י פתיחה של שתי רגליו באמצעות ציר עליון.
4. סולם ניצב – סולם בעל יכולת תמיכה עצמית, שעליו ניתן לטפס משני צדדיו או אחד מהם.
5. סולם קבוע – סולם המעוגן דרך קבע למבנה כלשהו.
6. פיגום סולמות – פיגום שרצפתו מורכבת משלבי סולמות.

התקנות מציינות מידות מדויקות שבהן חייבים לעמוד סולמות לעבודות מסוימות, ומציינות אמצעי חיזוק הדרושים בכל מצב. כך למשל, סולם שאורכו מעל 2 מטרים, צריך להיות מחוזק בכל מטר וחצי באמצעות ברגים או חיזוקי עץ. כמו כן, התקנות מציינות כיצד לבדוק סולמות באופן אמין, ומורות להשמיד סולם שנמצא בלתי ראוי – במטרה למנוע שימוש נוסף בו.
תקנות הבטיחות בעבודה מפרטות רבות לגבי עבודה עם סולמות, ופרק זה מכיל עוד מספר תתי פרקים שאותן ניתן למצוא במסמך.

עבודות גלישה

את הסנפלינג כולנו מכירים היטב בשמו העממי, או בשמו הפחות מוכר: "גלישת חבלים". הסנפלינג הגיע אלינו מענף הספורט האתגרי, ועד מהרה העובדים בעבודות גובה הבינו את יתרונותיו לצרכיהם השונים. מדובר בעבודה הדורשת ציוד מינימלי, ומאפשרת הגעה נוחה כמעט לכל מקום – באמצעות דחיפה קלה של קירות המבנה. עובדים המשתמשים בגלישה – מוצאים את עצמם תלויים בין שמיים וארץ, והקפדה על תקנות הבטיחות בעבודה היא חשובה במיוחד בסיטואציה שכזאת.

ומה אומרות התקנות?

התקנות מחייבות כל גולש להיות בעל הסמכה מתאימה, ולהיות תחת פיקוחו של מנהל מקצועי לעבודות גלישה בבניינים. כמו כן, במידה ויש בבניין מערכת קבועה לניקוי חלונות וקירות מסך – יש להעדיף אותה על פני גלישת החבלים מכיוון שהיא נחשבת לבטוחה יותר. עוד מוסיפות התקנות, כי על הגולש והמנהל להיות במצב שאינו מסכן את סביבתם (למשל תחת השפעת סמים או אלכוהול), מציינות את ציוד הבטיחות הנדרש לצורך עבודות הגלישה, מורות על סימון האזור למניעת מעבר של עוברי אורח מתחת לאזור ביצוע העבודות, וגם מפרטות על תנאי האקלים שבהם ניתן לבצע עבודות גלישה.

טיפוס על תרנים

ייתכן שחלקנו מכירים את המושג "תורן" מתחום הספנות או הנפת הדגלים, אך מסתבר שתרנים משמשים אותנו רבות גם בעת ביצוע עבודות בגבהים. לתרנים יש יתרון משמעותי, מכיוון שניתן להתקין אותם במקומות צפופים וצרים, והם אינם דורשים ציוד רב לצורך טיפוס עליהם. למעשה תורן הוא עמוד מתכת יציב, המצויד ברגליות קטנות המאפשרות טיפוס. עבודה על תרנים מצריכה ציוד בטיחות מיוחד, והכשרה ספציפית לתחום זה.

התקנות מדברות על התנאים שבהם צריך לעמוד מטפס התרנים, ועל התנאים שבהם נדרש לעמוד הממונה עליו – המפקח על העבודה באופן ישיר.
התקנות מציינות שעל העובד ועל הממונה גם יחד, אסור להיות במצב לקוי מבחינה פיזית או נפשית – כיוון שזה עלול לסכן אותם ואת הנמצאים בסביבת העבודה.
תקנות הבטיחות הנוספות המוזכרות בפרק הטיפוס על תרנים, מזכירות מאוד את ההנחיות הקיימות בפרק גלישת החבלים, ושני התחומים האלו נחשבים תחומים "שכנים" מבחינת עבודות הגובה.

סוגים של עבודות גובה

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה, מזכירות בקצרה לגבי סוגי עבודות שונות שעבורן נדרשים העובדים לבלות זמן ממושך בגבהים. מהם סוגי העבודות המוכרים המתבצעים בגובה?

הרחקת יונים

היונה היא חיה עקשנית במיוחד, ואת זה לא כולם יודעים. לעתים נדרשים אמצעים מתוחכמים במיוחד על מנת להרחיק יונים מאזור הקינון שלהן, שעשוי להביא עמו רעש, לכלוך, כינים ובעיות נוספות. הרחקת יונים מבנייני ובתי מגורים עשויה להתבצע בגובה רב, ולכן כל תקנות העבודה בגובה חלות עליה. במסגרת הרחקת היונים, העובדים מתקינים רשתות, דוקרנים או דחלילים, ומשתמשים לשם כך במנופים או בגלישת חבלים.

ניקוי חלונות

מי מאיתנו שעובד בבניין משרדים, לעתים נתקל בתופעה המעניינת של אנשים התלויים בחוץ ועוסקים בהברקת החלונות. עבודת ניקוי חלונות מתבצעת באמצעות מתקן ייעודי היורד מגג הבניין, או באמצעות גלישת חבלים. לגלישת החבלים יש יתרון משמעותי בהגעת העובד לכל מקום בקלות, אך היא נחשבת למסוכנת יותר מאשר העבודה באמצעות המתקן הייעודי המורכב אל הבניין.

עבודות בניין

עבודות הבנייה מקיפות אותנו בכל אשר נלך, ואנו נתקלים בהן כמעט בכל פינה ובכל עיר בארץ.
עבודות הבנייה מתבצעות לרוב על גבי פיגומים או באמצעות מנופים, הן כרוכות במאמץ רב, ודורשות מיומנות בלתי מבוטלת. רוב עבודות הבניין מתבצעות בגובה רב או מעל חללים פתוחים, ולכן הן עונות להגדרות העבודה בגובה.

עבודות חשמל ותקשורת

קווי החשמל ממוקמים גבוה מעל ראשינו, וזאת במטרה להרחיק אותם מאיתנו ככל האפשר. בעוד אנו מכירים בעיקר את עמודי החשמל השוכנים ברחובות המגורים שלנו, קיימים גם עמודי חשמל גדולים הרבה יותר, המתנשאים לגובה של עשרות מטרים וממוקמים באזורים בלתי מיושבים. קווי התקשורת גם הם שלובים בסביבת המגורים שלנו כחוט השני, והם מספקים לנו טלפון, כבלים ועוד. לעתים מתבצעות עבודות בקווי החשמל והתקשורת, ולרוב העובדים משתמשים במנופי סל לצורך ביצוע עבודות אלה.

עבודות גיזום

עבודות הגיזום מתבצעות ע"י העיריות והרשויות המקומיות, במטרה לשפר את נראות האזור ולמנוע בעיות שעלולות להיווצר. כך למשל, לפני בוא החורף נוכל לראות שמתבצע גיזום ענפים נרחב במקומות מסוימים. גיזום זה מתבצע במטרה למנוע קריסת עצים וענפים בעת רוחות חזקות וימי סערה, מכיוון שמצבים כאלו עלולים להיות מסוכנים מאוד. קריסת ענפים עלולה להביא להפסקות חשמל נרחבות, פגיעה באנשים ורכבים, חסימת כבישים ועוד. עבודות הגיזום גם הן מתבצעות באמצעות מנופי סל המניפים את העובד לגובה הרצוי, ומאפשרים לו לנסר את הענפים.

עבודות איטום חיצוניות

ימי החורף הראשונים מביאים עמם מספר בעיות שמתעוררות להן, ובין השאר מדובר גם בנזילות, רטיבות וטפטופים. כשמצב כזה מתעורר, יש לבחון את מעטפת האיטום של הבניין, ולהבין האם יש צורך באיטום גגות או באיטום קירות חיצוניים. שני המצבים מצריכים עבודה בגובה, אך איטום הקירות החיצוניים הוא מורכב יותר – ובייחוד כשמדובר בבניינים גבוהים. איטום קירות חיצוניים יכול להתבצע באמצעות מנופים, פיגומים או סנפלינג, כשהשיטה האחרונה היא היעילה והזולה ביותר, אך טומנת בחובה סיכון גבוה יותר.

תקנות הבטיחות בעבודה בגובה – שאלות ותשובות

אילו אמצעים נפוצים קיימים לצורך עבודה בגובה?

ישנם מספר אמצעים הנחשבים פופולאריים לביצוע עבודות גובה, והם: מנופים, סולמות, סנפלינג ותרנים. הבחירה של האמצעי המתאים לצורך העבודה הספציפית אינה מופיעה בתקנות, והיא מבוססת למעשה על ניסיונם של מנהלי העבודה. לכל אמצעי יש יתרונות וחסרונות, והם אלו שישפיעו על השיקול לבחירתו.

סולמות
הסולם בהגדרתו, משמש ככלי מעבר ואינו מיועד לעבודה ממושכת. תקנות הבטיחות בעבודה מבדילות בין מספר סוגי סולמות, ומציינות את הנחיות העבודה עם כל אחד מהם.

מנופים
המנופים משמשים להרמת עובדים, חומרי בנייה, או כלי עבודה לגבהים שונים. ישנם מנופים קטנים יחסית – דוגמת מנופי הסל המשמשים לעבודות גיזום וחשמל, וישנם מנופי ענק – דוגמת מנוף הצריח, שאותו ניתן למצוא באתרי בנייה וביכולתו להרים עשרות טונות.

סנפלינג
הסנפלינג הגיע אלינו היישר מענף הספורט האתגרי, והוא טומן בחובו מספר יתרונות משמעותיים כשמדבור בעבודות גובה. בין אם מדובר בניקוי חלונות, הרחקת יונים או עבודות איטום, מסתבר שהסנפלינג דורש ציוד מינימלי מאוד, והוא מאפשר הגעה נוחה של העובדים לכל פינה במבנה.

תרנים
עבודה בגובה באמצעות טיפוס על תרנים, מצריכה הכשרה מיוחדת. התרנים הם עמודי מתכת חזקים ויציבים, המצוידים ברגליות טיפוס מינימליסטיות. תרנים מצויים במגדלים, ספינות, מתקני חיזוי ומחקר, אנטנות ועוד, והם מאפשרים הגעה לגבהים מרשימים תוך שימוש בציוד מועט.

מה עליי לעשות כדי להוציא רישיון עבודה בגובה?

התקנות אינן מכילות קריטריונים מחמירים לגבי האנשים שיכולים לעבוד בגובה, אך מציינים שעל האדם להיות בגיר – כלומר מעל גיל 18, ושעליו למלא הצהרת בריאות בעת הגעתו להכשרת העבודה בגובה. מעבר לכך, על מנת להוציא רישיון עבודה בגובה, כל אדם יצטרך לעבור הכשרה מתאימה וספציפית לעבודה שאותה הוא אמור לבצע. בסוף ההכשרה ישנו מבחן, ובמידה ויעבור גם אותו – יהיה העובד זכאי לאישור העבודה בגובה!

חשוב לזכור! רישיון העבודה בגובה הוא בעל תוקף, ולקראת פקיעתו יש לבצע הכשרת ריענון. איחור בהכשרת הריענון וביצועה לאחר מועד פקיעת התוקף, יצריך את ביצוע ההכשרה המלאה מחדש.

האם התקנות מכילות את כל ההמלצות הדרושות?

לא. התקנות אינן מכילות המלצות לעבודה, כי אם חוקים שחובה על העובד לעמוד בהם. ישנן המלצות נוספות לגבי ביצוע עבודה בגובה – המתבססות על ניסיון והיגיון, והן יכולות להקל ולשפר את מהלך העבודה:

תכנון מראש
מומלץ לתכנן מראש את שלבי העבודה לפני תחילתה, ובכך למנוע טרטורים מיותרים וסכנות אפשריות. מעבר על שלבי העבודה יכול להתבצע בצורה יחידנית או קבוצתית.

סריקת האתר
במידה והאתר אינו מוכר או חדש, כדאי לבצע סריקה יסודית שלו על מנת למצוא מפגעים פוטנציאליים. באופן זה נוכל לצפות תקלות שעשויות להתעורר בעת העבודה, ולמנוע אותן מראש.

בדיקת הציוד
בדקו את הציוד בכל תחילת עבודה, ואל תצאו מנקודת הנחה שציוד שהיה תקין אתמול – הוא תקין גם היום. בדיקת ציוד העבודה והבטיחות יכול להציל חיים!

האם תקנות העבודה בגובה תמיד חייבות להתקיים?

התשובה היא לא. ישנם מצבים ספציפיים שבהם התקנות מאפשרות אי ציות, למשל בעת עבודה קצרה ושאינה מאומצת, או בזמן עבודות נוער של קטיף חקלאי. במידה ואנו מתכוונים להחליף נורה בביתנו למשל, מדובר בעבודה קצרה ושאינה מאומצת – ולכן אין לנו צורך לעבור את הכשרת העבודה בגובה, להשתמש בציוד בטיחות, ולבצע תקנות נוספות.

בואו לתפוס גובה!
כתבו לנו!

עדיין אין לך אישור עבודה בגובה?

למה אתה מחכה?

מתחילים כאן
דילוג לתוכן