עבודה על קונסטרוקציה המדריך המלא לשנת 2024

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

עבודה על קונסטרוקציה

בתחום הבנייה והתעשייה קיימת חשיבה מתמדת הנוגעת לאופן ביצוע העבודה בצורה הקלה, הבטוחה והמהירה ביותר. שימוש במבנה של קונסטרוקציה נעשה שמיש בלא מעט פרויקטים, כשאלו המיועדים לעבוד בגובה, לומדים ומתנסים בעבודה על גבי מבנה זה בקורסים מקצועיים.

מהי בעצם קונסטרוקציה?

הקונסטרוקציה הינה מבנה אחיד שבו אין משטחי עבודה ודריכה. מדובר במבנה שאינו מוגדר כחלק ממבנים ארעיים אחרים, דוגמת תורן, פיגום או סולם.

עבודה על קונסטרוקציה נפוצה בתחומים רבים. ניתן לראות מבנים אלו באזורי תעשייה המשמשים כגשרים לצנרת ושימוש רחב שלהם נעשה גם בתחום הבמות וההפקה. בתחום הבנייה משמשת הקונסטרוקציה כמשטח בבנייה מתועשת, טרומית, בהקמה של מבני מתכת ועוד.

בישראל, הוראות החוק מחייבות כל עובד ופועל לעבור קורס עבודה בגובה, כשקורס זה מתייחס כמובן גם לעבודה בגובה על גבי קונסטרוקציה וזאת בכדי לאפשר לאותם החניכים בקורס לעבוד בצורה נכונה ובטיחותית, בכדי לשמור על שלומם ושלום חבריהם לעבודה.

עבודה על קונסטרוקציה
עבודה על קונסטרוקציה

מהם הסיכונים המרכזיים בעבודה על גבי קונסטרוקציה?

העבודה על גבי קונסטרוקציה כוללת מספר סיכונים שחשוב שכל עובד ופועל ייקח בחשבון.

אחד מהסיכונים המרכזיים נוגעים בעובדה שבמבני קונסטרוקציה לא קיימים מאחזי יד. מחסור במאחזי יד הופך את העובדה על גבי המבנה למאתגרת יותר בכל הנוגע ליציבות. עבור עובדים בגובה עם ניסיון מועט, היכולת לשמור על היציבות לאורך כל שעות עבודתם הופכת לאתגר משמעותי וקשה, כשעל הממונים על הבטיחות לקחת עובדה זאת בחשבון ולאפשר להם להתרגל לעבודה על גבי מבנה זה באופן מבוקר והדרגתי.

סיכון נוסף שחשוב להכיר מתייחס למצב הפיזי של הקונסטרוקציה עצמה. פעמים רבות, התקנת הקונסטרוקציה נעשית למרות שמצבה הפיזי אינו תקין. התקנה של קונסטרוקציה שאיננה יציבה ו\או חלודה מהווה סיכון משמעותי, כשחברות רבות אינן מקפידות לבחון מקרוב ובאופן שיטתי אודות תקינות הקונסטרוקציה.

במקרים בהם מבנה הקונסטרוקציה אינו תקין, יש וערנות העובדים והפועלים תוכל למנוע מבעוד מועד תאונה מצערת שהייתה מובילה לפצועים והרוגים. ממונה בטיחות רבים דורשים מאותם עובדים ופועלים להתריע בפניהם במקרים ובהם הם מזהים סימנים בולטים הנוגעים לחוזקה של הקונסטרוקציה, גם אם זו תוביל להפסקה ועיכוב הפרויקט לאורך מספר ימים.

סיכון נוסף שעובדים בגובה על גבי קונסטרוקציה מודעים אליו, מתייחס לעובדה כי בטיפוס על גבי קונסטרוקציה הבנויה ממספר מפלסים לגובה קיים קושי לאתר נקודות עיגון המסייעות בטיפוס. גם כאן, נקודות העיגון שכמעט ולא קיימות שמות את אותם עובדים ופועלים חסרי הניסיון בעבודה בגובה מאתגרת הדורשת מהם משנה זהירות.

אמצעי בטיחות שיש לנקוט בעבודה על קונסטרוקציה

כמו בעבודה על מתקני ארעיים אחרים, גם בעבודה על קונסטרוקציה יש לפעול ולעבוד תוך נקיטת מספר אמצעי בטיחות.

כפי שציינו קודם, למצב הפיזי של הקונסטרוקציה חשיבות רבה בשמירה על שלומם הפיזי של העובדים והפועלים. על ממונה הבטיחות בכל אתר לבחון תדיר את המצב הפיזי של הקונסטרוקציה בטרם תחילת העבודה. בדיקה של הקונסטרוקציה רצוי לבצע במרווחי זמן קצרים, כפי שהתקנות דורשות ואף יתרה מכך – בימים של מזג אוויר סוער.

בדיקה חשובה ומרכזית של מומנה הבטיחות צריכה להתייחס לנקודות העיגון (נקודה על קונסטרוקציה או כל מבנה ארעי אחר שמתבצעת עליו עבודה בגובה, כשאל נקודת העיגון מתחבר אמצעי הקשירה של העובד על מנת לספוג ולמנוע נפילתו מנקודה גבוהה) לכל אורך הקונסטרוקציה. על נקודות אלו להיות מסוגלות לספוג נפילה של עובדים ופועלים מנקודה גבוהה יותר.

על נקודות העיגון להיבדק על ידי מהנדסים הכשירים לבצע בדיקה זו, כשאת נקודות העיגון יש להתקין באמצעות הוראות היצרן, כשלאחר ההתקנה על המהנדס לאשרה גם כן.

חיבור העובדים לנקודות העיגון נעשה באמצעות שתי מערכות, כשגם כאן חשוב לוודא תקינותן לעיתים קרובות. מדובר על מערכת צירית אנכית ומערכת מרחבית נגללת.

מערכת צירית אנכית מהווה מערכת המאפשרת לעובדים והפועלים לעבוד בגובה לאורך ציר אנכי, כשהציר עצמו עשוי כבל פלדה, מסילה או חבל. על גבי הציר מותקן מעין "עכבר" המלווה את העובד לאורך ציר העבודה שלו. במקרה של נפילת העובד, ה"עכבר" נתפס על גבי הציר האנכי ובולם את נפילתו של העובד.

מערכת הגנה נוספת שנראה לרוב על גבי מבנה קונסטרוקציה היא מערכת מרחבית נגללת. במערכת זו ישנו בולם נגלל, המוכר בשם "יו יו". הבולם הנגלל מתפקד בדומה לרצועת בטיחות בכלי רכב, כשהוא מתארך ומתקצר בהתאם למיקומו של העובד. היתרון הבולט של מערכת זו, הוא ביכולתה לצמצם את מרחק הנפילה של העובד למינימום.

מהם הנושאים המרכזיים עליהם עוברים אלו שעתידים לעבוד על קונסטרוקציה?

כפי שציינו בעבר, אלו העתידים לעבוד על גבי קונסטרוקציה מחויבים לעבור הכשרה מסודרת בנושא, כחלק מאותם קורסים המתייחסים לעבודה בגובה על גבי מבנה ארעי זה, לצד מבנים אחרים.

ההכשרה עצמה תכלול מבוא רחב הנוגע לסיכונים הקיימים בעבודה על גבי מבנה קונסטרוקציה. רשימת הסיכונים הקיימים תאפשר לעובדים להכיר מקרוב את כלל הסכנות הקיימות בעבודה על מבנה ארעי זה, עוד בטרם עלו עליו. חלק מהיכולת לגעת בכלל הסיכונים הקיימים מתאפשר באמצעות סקירת תאונות ומקרי עבר שאירעו, בין אם אלו אירעו בפרויקטים שונים בישראל ואף מקרים אחרים שאירעו ברחבי העולם.

בהתאם ללמידה יסודית של הסיכונים הקיימים בעבודה על גבי קונסטרוקציה, נחשפים העובדים והפועלים מקרוב להכיר את הכשלים במבנה, לזהותם וכיצד לפעול על מנת למנוע מאותם כשלים לבוא לידי ביטוי ולהוביל לתאונות מצערות. הכרת הכשלים הפוטנציאליים על ידי העובדים והפועלים עצמם מאפשרת להם לקחת חלק פעיל ומשמעותי בכל הנוגע לבטיחותם האישית ובטיחות חבריהם לעבודה, תוך העברת מסר ברור שאחריותם לבטיחות בעבודה קיימת גם אצלם ולא רק על ידי המעסיקים והממונים על הבטיחות.

נושא נוסף וחשוב בנוגע לשמירה על שלום העובדים והפועלים העובדים על גבי קונסטרוקציה, מתייחס לשכבת הגנה נוספת שעליהם להכיר, כשזו כוללת שילוב מערכת גידור למבנה הקונסטרוקציה, כשזו אמורה להפחית את הסיכויים לנפילה של עובדים ופועלים. שילוב של מערכות גידור אלו נעשה באופן שאמור, מצד אחד, לתרום לביטחון העובדים, כשמנגד אותה מערכת גידור צריכה לספק להם מעבר קל ונוח מנקודה אחת בקונסטרוקציה לכל נקודה אחרת.

היבט נוסף וחשוב נוגע להתאמת ציוד המגן שכל עובד ופועל אמור לעשות בו שימוש בעת עבודה על קונסטרוקציה. גם כאן, בדומה על עבודה בגובה על גבי מבנים ארעיים אחרים, קיימת חשיבות רבה בהקפדה על כלל הציוד המגן, זאת לצד השימוש בציוד תקין הנוגע לאותן מערכות הגנה המתחברות לנקודות העיגון בקונסטרוקציה.

הנושאים השונים, אלו המרכזיים שאת חלקם הזכרנו כעת ונושאים אחרים ומשניים, מצריכים כמובן תרגול מעשי. היכולת לחבר את הלימוד התיאורטי בכיתת לימוד ממוזגת ונוחה לתוך תרגול מעשי המאפשר לעובדים ופועלים חדשים להרגיש מקרוב את העמידה והעבודה על גבי קונסטרוקציה, מהווה היבט חשוב שיש לדאוג שיתבצע.

אותם תרגולים מעשיים יאפשרו לעובדים והפועלים להכיר מקרוב את הציוד שילווה אותם על גבי מבנים אלו, את הסכנות הטמונות בו, הכרת נקודות העיגון השונות ואף תרגול מעשי ממשי שיאפשר להם להרגיש כיצד אותן מערכות בטיחות יוכלו לבלום את נפילתם.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן