עבודה על פיגומים המדריך המלא לשנת 2024

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

עבודה על פיגומים

בכתבה שלפניכם נעמיק אודות העבודה על פיגומים. בתחום הבניין, מהווים הפיגומים מבנה תמך משמעותי המאפשר לעובדים והפועלים גישה מהירה ונוחה בכל נקודת גובה במבנה המוקם על ידם. בטיחות המבנה תשמור על חייהם של הפועלים והעובדים במקום ותבטיח את שלומם בתום פרויקט הבנייה או השיפוץ.

מהו בעצם פיגום?

הפיגום, כאמור, הינו מבנה ארעי המשמש לתמיכה של עובדים, פועלים וציוד בפרויקטים של בנייה ושיפוץ של מבנים. הפיגומים מהווים מבנה בעל מערכת מודולרית (מערכת הרכבה שאותה ניתן לשנות בהתאם לצרכים בכל אתר בנייה), כשברוב המקרים אותה מערכת תהיה עשויה צינורות פלדה, כשבמדינות דרום מזרח אסיה, למשל, נעשה שימוש בפיגומים העשויים מעץ במבוק.

המעבר בישראל לפיגומים בתקן אירופאי

עבודה על פיגומים נחשבת גם היא לעבודה מאתגרת בגובה. לאורך השנים נפגעו עובדים ופועלים רבים בעת עבודה על פיגומים, כשלא פעם נרשמו מקרים שהובילו למוות. מנתונים שהוצגו על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת במאי 2018, בשנים 2015 עד 2016 נרשמו כ-17 תאונות קטלניות הנוגעות לעבודה על פיגומים, כשאלו היוו 24% מסך התאונות הקטלניות בתחום הבנייה באותן שנים והובילו למותם של 18 עובדים.

עד ל-2018 נעשה בישראל שימוש בפיגומים שמקורם היה במפעלים ברשות הפלסטינית. פיגומים אלו נחשבו לפיגומים באיכות נמוכה והיוו סכנה בטיחותית לעשרות ומאות אלפי פועלים ועובדים שעבדו בתחום הבניין והתעשייה בישראל.

ב-2018 הוחלט בישראל לעשות שימוש בפיגומים בעלי תקן אירופי (תקן EN 12810/12811) וזאת בכדי למנוע תאונות מצערות שקרו בעבר בשל איכות ירודה של הפיגומים. הפיגומים בתקן אירופאי עשויים ברזל מגולוון וממשטחי עץ מעובדים שאמורים למנוע החלקה. מדובר על פיגומים המיועדים לשימוש של שלושה עשורים לפחות.

עבודה על פיגומים במזג אוויר המאפשר זאת

ברוב הימים בישראל ניתן לאפיין את מזג האוויר כנוח וכזה שיאפשר לעובדים ופועלים רבים לעבוד בגובה מבלי לסכן עצמם. לצד זאת, ישנם ימים בהם מזג אוויר סוער, המלווה ברוחות ומשקעים רבים, שבהם העבודה על גבי פיגומים מסכנת את כלל העובדים והפועלים והיא אסורה.

עבודה על גבי פיגומים ביום שבו מנשבות רוחות חזקות, הם אותן ימים בהם מומלץ להימנע מעבודה על גבי פיגומים. עבודה על גבי פיגומים ביום בו מנשבות רוחות חזקות עלולות להוביל לחוסר יציבות של העובדים והפועלים על גבי הפיגומים ואף למקרים בהם ציוד כבד ומסוכן עלול ליפול בכל רגע.

בימים גשומים באופן קיצוני, הופכים הפיגומים למשטחי עבודה בהם קיימת סכנת החלקה של העובדים והפועלים. לצד זאת, הראות בימים גשומים אלו הופכת לקשה, כשכל פעולה הנעשית על גבי הפיגומים הופכת למסוכנת.

הממונים על הבטיחות באתרי בנייה עוקבים באופן יומיומי בנוגע לתחזית מזג האוויר. בימים בהם העבודה על גבי פיגומים איננה אפשרית, יכולים חלק מהעובדים והפועלים להתפנות לעבודות אחרות שאינן מצריכות עבודה בגובה, כשיש ימים בהם גם מתקבלת ההחלטה לחדול מהעבודות עד להתבהרות מזג האוויר.

על הממונה על הבטיחות לוודא ביתר שאת אודות תקינות הפיגומים לאחר ימים סוערים. במקרים רבים, אותם ממוני בטיחות מזהים מפגעים במערך הפיגומים עצמו, מה שמצריך מענה מידי לאותו מפגע, כשרק לאחריו יוכלו העובדים והפועלים לשוב ולעבוד על גבי הפיגומים.

שימוש בציוד בטיחות

העבודה באתרי בנייה מצריכה מבעוד מועד שימוש בציוד בטיחות, הכולל נעליים סגורות בעלות סוליות חזקות וקסדת בטיחות. ציוד זה נדרש כמובן גם בעבודה על גבי הפיגומים, כשעל גבי מבנים אלו גובר הסיכוי לנפילה של ציוד ממקומות גבוהים יותר.

העובדה כי קיימת סכנת נפילה מגובה לכל מי שעובד על גבי פיגומים, מצריכה עבודה מתמדת עם רתמת בטיחות ואביזרי עיגון נוספים, כשאלו מבטיחים בלימת נפילת העובד מטה במקרים בהם הוא מועד או מאבד את שיווי המשקל שלו.

העבודה על גבי פיגומים יחד עם רתמת ביטחון מחייבת כל עובד ופועל לעבור הדרכה מסודרת בעניין. בהדרכה זו ילמדו העובדים והפועלים בנוגע לחשיבות השימוש ברתמת בטיחות, בחיבורה באופן שמבטיח את שלומם לפיגומם עצמם וביכולת לזהות מתי הרתמה איננה תקינה וזאת בכדי ליידע באופן מידי את הממונה על הבטיחות על כך.

באתרי בנייה רבים מקפידים הממונים על הביטחון כי העובדים והפועלים, על גבי הפיגומים, יעבדו גם עם משקפי מגן לאורך כל שעות עבודתם. משקפי המגן מאפשרים הגנה הרמטית על העיניים מפני פגיעה של חפצים חדים וקטנים, כשאלו יכולים להגיע לאזור הפנים של העובדים והפועלים גם מעבודה שנעשית בסמוך, בין אם במפלס גבוה יותר במבנה ואף מעבודה שנעשית מפיגום סמוך.

התקנת פיגומים

בישראל קיימות חברות בתחום הבניין המוסמכות לתכנן, להרכיב ולפרק פיגומים. שימוש בחברות אלו הכרחי וזאת בכדי להבטיח כי הקמת הפיגומים נעשית באופן בטיחותי ותבטיח באופן מרבי את שלומם של העובדים והפועלים לכל אורך פרויקט הבנייה או השיפוץ.

את תכנון הפיגומים יש לבצע בהתאם לייעוד פרויקט הבנייה או השיפוץ בשטח וזאת תוך התייחסות למאפיינים שונים אתר, בין אם מדובר על סוג, יציבות ומאפייני הקרקע, מעבר של קווי מתח וחשמל (על הפיגומים להיות במרחק של 10 מטר לפחות מקווי מתח וחשמל), תנאי מזג האוויר במקום, מספר העובדים והפועלים שאמורים לשהות בו זמנית על גבי הפיגומים, ביצירת מעבר לכלי צמ"ה ועוד.

במקביל להתקנת הפיגומים, חובה להתקין גדר היקפית תקנית, כשזו תמנע מעוברים ושבים להתקרב ולשהות בסמוך ו\או מתחת לפיגומים. לאחר התקנתם, על ממונה הבטיחות לבחון את מצב הפיגומים לאחר כל שבוע עבודה, במקרים ובהם הופסקה העבודה למשך שלושה ימים או יותר ולאחר מזג אוויר סוער.

מהן ההוראות המרכזיות שעל עובדים ופועלים להכיר בעבודה על פיגומים?

עובדים ופועלים המתעדים לעבוד על גבי פיגומים מחויבים לעבור הכנה לקראת עבודתם, זאת לצד הכרת הנושא מקרוב במסגרת קורסי לעבודה בגובה ובריענון עבודה לגובה שהם עוברים. לאחר שאושרה עבודתם בגובה על גבי פיגומים, יוכלו אותם עובדים להתחיל ולעבוד עליהם.

כפי שציינו קודם, על העובדים והפועלים להקפיד בכל עת על עבודה עם כלל הציוד והלבוש כשהם נמצאים על גבי הפיגומים, כשאותו ציוד ולבוש שומר, בראש ובראשונה על שלומם וביטחונם.

אחת מההוראות נוגעות להעמסה של ציוד בו עושים שימוש על גבי הפיגומים. לא פעם, פועלים ועובדים רבים מעמיסים ציוד רב על גבי הפיגומים, כשציוד זה אמור לשמש אותם לאורך יום העבודה. העמסה למשל, של משטח קרמיקה כבד עלול להיות בעייתי במידה ומשקל המשטח חורג מהמשקל המרבי שמותר.

נקודה נוספת וחשובה נוגעת לטיפוס על גבי הפיגומים והמעבר בין מפלסי הגובה השונים. הפועלים והעובדים נדרשים לטפס על הפיגומים ובין המפלסים אך ורק באמצעות סולמות ומדרגות המיועדים לכל ולהימנע בכל מצב מביצוע של כל מעבר אחר, גם אם אותו מעבר אינו נתפס כמסוכן עבורם.

לצד מעבר בטוח בין המפלסים, על העובדים והפועלים להימנע מלרוץ על גבי הפיגומים, לקפוץ או לבצע תנועות חדות ומסוכנות. לאחר כל יום עבודה יש לאסוף את כל הכלים והציוד שהונחו על גבי הפיגומים ולא להשאירם שם.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן