עבודה על פיגום ממוכן – 5 דגשים חשובים

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

עבודה על פיגום ממוכן

עבודה על פיגום ממוכן כולל בתוכו דגשים ייחודיים שעל העובדים והפועלים להכיר בטרם הם מתפנים לעבוד על משטחי עבודה אלו. בכתבה שלפניכם נעמיק אודות העבודה על פיגומים ממוכנים, תוך התייחסות למאפייניה השונים.

עבודה על פיגום ממוכן?

פיגום ממוכן מהווה פיגום דינמי המאפשר הנעה של משטח העבודה כלפי מעלה ומטה. המנגנון בפיגום יכול לשמש כמנגנון חשמלי ואף כמנגנון הידראולי (מנגנון המייצר תנועה באמצעות לחץ של נוזל).

העבודה על פיגום ממוכן נחשבת לעבודה בטיחותית יותר בכל הנוגע לתחום העבודה בגובה. משטח העבודה, עליו נמצאים העובדים והפועלים, הינו משטח מגודר שאליו הם רתומים לאורך כל שהותם על גביו.

מקרי עבר שהובילו לנפילות של עובדים ופועלים מפיגומים, הצביעו על כך שעבודה באמצעות פיגום ממוכן הייתה יכולה להבטיח כי אותן תאונות היו נמנעות. מסקנות אלו הובילו אתרי בנייה רבים לבחור בפיגומים אלו במקומות בהם ניתן לשלבם.

פעילות מקדימה שיש לבצע בהתקנת פיגום ממוכן

התקנה של פיגום ממוכן מצריכה ביצוע של מספר פעולות מקדימות מחייבות. בטרם התקנת הפיגום הממוכן, ישנו הצורך בהמצאת אישור מהיצרן, כשבאישור עצמו ישנו מידע המעיד על הדגם המדויק של הפיגום. לצד זאת, יש להמציא מסמך ממפקח העבודה הראשי במשרד העבודה, כשמסמך זה מעיד כי אותו דגם רשום בפנקס במות והפיגומים הממוכנים.

לאחר התקנת הפיגום הממוכן באתר הבנייה ובטרם השימוש בו, יש לבצע בדיקה יסודית ומקיפה באמצעות בודק שהוסמך לכך. לאחר בדיקה זו, על הבודק לבצע בדיקה נוספת לאחר חצי שנה. בדיקות נוספות של הפיגום הממוכן יש לבצע לאחר כל תיקון שנעשה בו. במקרים ובהם הבודק מזהה בעיה כלשהי, חל איסור לעשות כל שימוש בפיגום עד לתיקון מלא של הבעיה.

במקרים בהם יש צורך להעתיק את הפיגום הממוכן מנקודה אחת לנקודה אחרת בתוך אתר הבנייה, פעילות ההעתקה תעשה אך ורק על פי הוראות היצרן ובהתאם לתוכנית המפרט שלו.

עובדים ופועלים המיועדים לבצע עבודות על גבי פיגומים ממוכנים מחויבים לעבור קורס עבודה בגובה בו קיימת התייחסות לעבודה על גבי פיגומים אלו, כשאחת לשנתיים עליהם לעבור ריענון עבודה בגובה.

 

עבודה על פיגום ממוכן
עבודה על פיגום ממוכן

דגשים בטיחותיים לעבודה על גבי פיגום ממוכן

הפעלת הפיגום הממוכן יכולה להיעשות אך ורק באמצעות עובד שהוסמך לכך. יש להימנע ממקרים בהם עובדים אחרים באתר מבצעים הנעה של הפיגום הממוכן במקום אותו עובד שהוסמך לכך, גם אם מדובר במקרים ובהם העובד המוסמך נעדר למספר דקות בודדות.

על המפעיל לקיים בתחילת כל יום עבודה בחינה חזותית מלאה ורחבה של הפיגום עליו הוא אחראי. בדיקה זו כוללת בחינת תקינות הצמיגים, משטח העבודה, הכבלים, מערכות ההפעלה וכל רכיב אחר של הפיגום.

בכל זמן הפעלת הפיגום הממוכן חשוב לוודא כי עובדים אחרים אינם שוהים או עוברים מתחת למערכת ההרמה של הפיגום. הדבר מקבל משנה תוקף במקרים ובהם מיקום הפיגום הממוכן נמצא מעל לרחוב, כשכאן על מפעיל הפיגום והממונה על הבטיחות לוודא שבשום שלב שום הולך רגל לא מתקרב לאותה נקודה.

לפיגום ממוכן קיימת מגבלת העמסה וזאת בדומה לפיגומים אחרים. על המפעיל והעובדים להכיר במגבלות המשקל של הפיגום הממוכן ולהימנע מהעמסת משטחי עבודה וציוד החורגים מהמשקל המרבי ולבטח להימנע משינוע של מספר עובדים ממקום למקום באמצעות הפיגום.

דגש בטיחותי משמעותי נוגע כמובן לעיגון העובדים והפועלים על גבי הפיגום הממוכן. על אף שמדובר במשטח עבודה מגודר, על העובדים והפועלים להיות רתומים לעוגנים הקיימים באמצעות מערכת למניעת נפילה.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן