עבודה על מנופי סל אדם – 5 עובדות שלא ידעתם

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

עבודה על מנופי סל אדם

שימוש במנופי סל אדם מצריך הכשרה עבור אלו המפעילים את המנוף ואלו הנמצאים על גבי מנופים אלו. ההכשרה לעבודה מאפשרת לעובדים להכיר את כלל התקנות והסכנות הקיימות בעבודה על מנופי סל אדם ובכך להבטיח את שלומם שלהם ושל שאר העובדים שנמצאים במקום.

עבודה על מנופי סל אדם – מהו בעצם מנוף סל אדם?

מנוף סל אדם הינו מנוף שבקצה זרוע המנוף ישנו משטח עבודה מוגן המשמש להרמה של עובד או מספר עובדים וציוד, כשאותו משטח עבודה מאפשר להם גישה נוחה לעבודה בגובה. המנוף מאפשר הגעה לנקודות בגובה שהגישה אליהן מאתגרת, כשדרכים אחרות להגיע לאותן נקודות אינם אפשריים.

שימוש במנוף סל אדם מאפשר לעובדים בגובה לעבוד באופן חופשי עם שני הידיים, כשאלו לא צריכות להיאחז באלמנט כלשהו בכדי להבטיח את יציבותם בגובה. גם בעבודה זו על העובדים בגובה להקפיד על לבוש וציוד מגן. אותו ציוד המשמש עבודה בגובה בעזרת אמצעים אחרים, אליהם התייחסנו בכתבות קודמות.

מהן המגבלות של מנופי סל אדם?

בשוק מנופי סל אדם ניתן להתרשם ממגוון רחב של מנופים המגיעים מעשרות יצרנים מרחבי העולם. מדובר על מתקנים עמידים ויציבים המסוגלים לשאת משקל של עד רבע טון ולהגיע לגבהים של 50 מטרים ואף יותר מכך.

ישנם מנופי סל אדם שאותם ניתן לקבע למשאיות ובמות. קיבוע של מנופי סל אלו נעשה תחת הנחיות של היצרן ועל פי תקנים ותקנות הקיימות בכל מדינה. על ממונה הבטיחות במקום לוודא כי מנוף סל האדם עומד בכלל התקנות והתקנים המחייבים.

למנופי סל אדם קיימת זרוע מפרקית הידראולית לה טווח תנועה של 360 מעלות. טווח התנועה הרחב מאפשר לעובדים להגיע לנקודות מאתגרות בגובה בכל זווית הנדרשת להם, מה שהופך, כאמור, את המנוף לגמיש וזאת מבלי לסכן את שלומם של העובדים עליו.

יתרון בולט של מנוף סל האדם הוא באפשרות לעבוד עימו בגובה בחללים צרים. בתחום הבניין, למשל, ניתן לראות שימוש יעיל של מנופי סל אדם, שאותם ניתן למקם בין שני בניינים הסמוכים האחד לשני ואף בשילוב המנוף בין שתי מרפסות באותו בניין.

עבודה על מנופי סל אדם
עבודה על מנופי סל אדם

שימושים עיקריים של מנופי סל אדם

את מנופי סל אדם תפגשו לא פעם במרחבים עירוניים שונים. מדובר על מרחבים צפופים ומאתגרים לעבודה בגובה ומכאן שהבחירה באותם מנופים, בעלי זרועה מפרקית, מהווה בחירה מתבקשת.

צביעת מבנים רחבים וגבוהים

בתחום הבנייה ניתן לראות לרוב שימוש במנופי סל אדם בנקודת הזמן כשהבניין עומד על תילו והגיע הזמן לצבוע את כולו. צביעת הבניין מצריכה, כאמור, עבודה בגובה כשזו צריכה להיעשות באמצעות כלי שיוכל להגיע לכל נקודה בחזית הבניין בצורה קלה, נוחה ומהירה.

אלו העוסקים בצביעה של מבנים חדשים וישנים, דואגים לשכור לעצמם מנוף סל אדם המתאים לפרויקט הצביעה שלהם. כאן חשוב לשכור מנוף סל האדם המסוגל להגיע לגובה המרבי של אותו בניין שיש לצבוע וכזה שיוכל להתמודד עם שאר האתגרים במרחב, בין אם מדובר על תמרון בין מרפסות, עצים, קווי חשמל עילאיים ועוד.

בעת צביעה של בניין באמצעות מנוף סל אדם, חשוב כמובן לעשות שימוש במנוף בו משטח מספיק רחב המאפשר להניח בו את כלי העבודה המשמשים את הצובע. לצד האדם שצובע, חשוב שמפעיל המנוף מלמטה יעמוד בזווית נוחה וכזו שמספקת לו שדה ראייה אופטימלי בכדי להניע את המנוף בעת הצורך מבלי לסכן את שלומו של הצובע ומבלי לפגוע בשלד הבניין.

לצד משימות של צביעת בניין חדש, שימוש במנופי סל נעשה גם במקרים בהם יש צורך בשיפוץ חיצוני של מבנים. גם כאן, השימוש במנופי סל אדם נחשב ליעיל וכדאי במקרים בהם יש צורך בשיפוץ של מרפסות וחלונות או כל שיפוץ אחר שנדרש למעטפת החיצונית של הבניין.

גיזום עצים

בעיריות ורשויות מקומיות רבות קיימת שאיפה רבה בשילוב של עצים וירוק במרחבים עירוניים שונים. כמעט בכל רחוב בישראל ניתן למצוא עצים לאורך הרחוב, כשאלו מאפשרים למרחבים העירוניים ליהנות מאוויר נקי יותר וממראה אסתטי יותר של הרחובות.

שילוב של עצים במרחבים עירוניים דורש מאותן עיריות ורשויות מקומיות לוודא כי העצים אינם הופכים למפגע מסוכן. תחזוקת העצים לאורך השנה מצריכה מכל רשות מקומית לוודא כי התרחבות העצים וצמיחתם לגובה ולרוחב איננה יוצרת סכנות, דוגמת נפילה של ענפים על עוברים ושבים ומפגש של ענפים עם חוטי חשמל ועמודי חשמל.

במסגרת תחזוקה נכונה ואחראית של העצים במרחבים העירוניים, ולא רק שם, נעשה שימוש תדיר במנופי סל. גם כאן, שילוב מנופי הסל הוא הכרחי ונכון, נוכח יכולתם להתמקם בכל רחוב צר שקיים, באופן הבטוח ביותר ששומר על שלומם של עוברי האורח. במקרים רבים, השימוש במנופי סל לגיזום העצים מתאפשר מבלי לחסום מעבר של רכבים באותו רחוב ובכך ביצוע הגיזום אינו פוגע בחיי היומיום של תושבי האזור.

בעבודת הגיזום באמצעות מנופי סל אדם, על העובדים שמאבטחים את העבודה מלמטה לוודא כי גיזום הענפים השונים נעשה מבלי שיש אנשים באותו המקום. ברחובות הומים, חשוב לבצע גידור זמני של מרחב העבודה וזאת בכדי למנוע מצב שבעת גיזום של ענף כבד, למשל, אותו ענף אינו נופל על אדם מסוים שעבר מלמטה.

בעבודת גיזום של עצים באמצעות מנופי סל אדם, קיימת חשיבות רבה בהקפדה על קסדת מגן של כלל העובדים במקום ואף שימוש במשקפי מגן, כשאלו ישמרו על העיניים, הן מהענפים הגזומים ואף מנסורת ואבק.

תיקון ותחזוקה של עמודים ומתקני חשמל

שימוש תדיר במנופי סל נעשה גם במשימות של תיקון ותחזוקה של עמודים ומתקני חשמל. במשימות אלו חשוב לוודא כי נעשה שימוש במנופי סל המיועדים לעבודה על חשמל. תחזוקה ותיקון של עמודים ומתקני חשמל נעשה לא רק במרחבים עירוניים, כשתעשיות שונות עושות שימוש במנופים אלו בתוך מרחבי העבודה שלהן.

היתרון הבולט במנופי סל אדם כאן נוגע לאותה זרוע מפרקית. לא פעם, העבודה הגובה עם מתקני חשמל מסוימים צריכה להיעשות כשמסביב קיים צורך לתמרן בין חוטי חשמל המורכבים בין העמודים והמתקנים השונים. יכולתה של אותה זרוע לנוע בין אותם חוטי חשמל, מאפשרת לאותם מנופים להביא את החשמלאים לנקודת הגובה הרצויה וזאת מבלי שהם מתקרבים לאותם חוטי חשמל מסוכנים.

השכרה של מנופי סל אדם

במקרים רבים, הצורך במנופי סל אדם מצריך השכרה שלהם לתקופה מסוימת. בשוק התעשייה בישראל ניתן להתרשם מעשרות חברות המאפשרות השכרה של מנופים אלו, זאת לצד האפשרות לשכור ציוד עבודה אחר.

במידה ואתם זקוקים להשכרה של מנופי סל אדם, חשוב לוודא כי אתם בוחרים בחברה מהימנה ומקצועית. כזו ששמה דגש הנוגע לכשירות כלל הכלים אותם היא משכירה ולה כלל האישורים והרישיונות הנדרשים בחוק.

בחירה בחברת השכרה מפוקפקת מהווה אקט שיש בו, בראש ובראשונה, לסכן את חייהם של אנשים רבים. על כן, חשוב לבחון לעומק אודות אותן חברות ולוודא כי מדובר בחברות שרואות בנושא הבטיחות את הנושא החשוב ביותר מבחינתן.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן