עבודה על גגות – 3 סכנות מרכזיות שחובה להכיר !

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

עבודה על גגות

קורס עבודה בגובה כולל בתוכו התייחסות גם לעבודה על גגות. לאורך השנים ניתן, לצערנו, לחזור למקרים מצערים בהם עובדים ופועלים שנפלו מגגות בזמן עבודתם. בחלק ניכר מאותם מקרים, אותה נפילה הובילה לפגיעות חמורות, כשמקרים אחרים נגמרו גם במותם של עובדים ופועלים.

מהם שני סוגי הגגות העיקריים?

ניתן, בראש ובראשונה, לקטלג את סוגי הגגות הקיימים לשני סוגים עיקריים – גגות שטוחים וגגות משופעים. אלו העובדים בגובה מודעים לעובדה שגם תחת שתי קטגוריות אלו, הגגות עליהם הם עובדים מתאפיינים בגורמים נוספים שחשוב להכיר ולקחת בחשבון.

גגות שטוחים קיימים מתחילת ההיסטוריה של הבנייה. בתקופות עתיקות הגג השטוח נבנה על בסיס של ענפים, זרדים, הידוק של אדמה, סיד וטיט. גגות אלו דרשו תחזוקה שוטפת, כשאלו עדיין קיימים במבנים צנועים במדינות עולם שלישי.

כניסה השימוש של בטון מזוין במאה ה-20 הובילה לבנייה שכללה גגות שטוחים עשויים בטון ולהם חומרי בידוד ואיטום. גגות שטוחים נראו במבני ציבור, בבתי מגורים ובתי דירות רבים. מבנים עם גג שטוח נפוצים במבנים למגורים בארצות המזרח התיכון.

במבנים רבים, הימצאות של גג שטוח מאפשר הרחבה של הפעילות בבית. בארצות בהם מזג אוויר חם ונוח לאורך רוב ימות השנה, משמש הגג השטוח לצרכים יומיומיים של המשפחה, בין אם מדובר על תליית כביסה לייבוש, לתליית מזון לייבוש ואף לשינה של בני משפחה בלילות חמים. גגות שטוחים מהווים גם בסיס לתוספות בנייה, בין אם מדובר על הוספה של קומות נוספות או הוספה של חללים נוספים בהתאם לצרכי המשפחה.

הקטגוריה השנייה כוללת גגות משופעים, כשאלו הגגות הנפוצים יותר ברחבי העולם והם תועדו לפני 4,000 שנים ביוון העתיקה ובסין. שלד גגות אלו נבנה באמצעות קורות בטון, פלדה או עץ. איטום של גג משופע מודרני נעשה על ידי יריעות איטום המכוסות ברעפים או לוחות מתכת. בשנים קדומות, איטום הגג המשופע נעשה באמצעות לוחות עץ וקש, כשבידוד הגגות המשופעים כיום נעשה באמצעות צמר זכוכית וצמר סלעים.

 

עבודה על גגות
עבודה על גגות

אילו עבודות נעשות על גבי גגות?

העבודה על גבי גגות נעשית תחת מספר סיבות מרכזיות, כשחלק ניכר מאותן עבודות נעשות כחלק מתחזוקת הגג והבניין עצמו ואף מקרים של שדרוג הגג ומיצוי מרבי שלו.

חלק ניכר מעבודות על גגות נעשה במקרים בהם יש צורך בתיקון הגג ותחזוקתו. בגגות רעפים, למשל, נראה לא פעם עובדים ופועלים הפועלים להחליף רעפים שניזוקו ברעפים חדשים וזאת בכדי למנוע חדירה של מי גשמים בימי החורף. בנוסף לכך, תחזוקת הגג מצריכה בכל תקופת זמן ניקוי יסודי שלו מלכלוך שהצטבר עליו ועלול להוביל חסימת פתחי הניקוז, מה שעלול להוביל להצפות ושלוליות על גבי הגג עצמו.

עבודות נוספות שנערכות על גביי גגות כוללות כמובן עבודות איטום וזיפות מפני חדירה של משקעים. עבודות אלו יכללו לרוב עבודה של צוות עובדים למשך מספר ימים, כשעבודתם בגובה לצד שימוש בחומרים שעלולים להוביל לסחרחורות מצריכה משנה זהירות מצידם.

כיום, ניתן לראות על גגות עובדים ופועלים העמלים על התקנה של אנטנות וציוד אלקטרוני שונה. התקנת הציוד נעשית על ידי אנשי מקצוע בתחום האלקטרוניקה, כשגם הם עברו הכשרה מקיפה לעבודה בגובה על גבי גגות.

כפי שציינו קודם, גגות שטוחים הפכו גם למרחבים שאותם ניתן להשמיש לצרכים שונים. כיום, ניתן לראות השמשה של גגות רחבים לאירועים שונים. הכנת האירוע על גבי אותם גגות מצריכה עבודה של צוותי הפקה רבים, כשעל אלו להכיר את הסכנה בעבודה על גבי גגות. במקרים אלו, על ממונה הבטיחות של הבניין לוודא כי כלל העובדים המגיעים להפיק ולהכין את האירוע על הגג, מודעים לכלל הסכנות של עבודה בגובה על גבי גגות.

מהן הסכנות המרכזיות בעבודה על גגות?

למול העובדה כי עבודה על גגות מוגדרת כעבודה בגובה עם כל הסכנות הכרוכות בכך, ניתן להצביע על סיכונים נוספים שעל עובדים ופועלים להכיר כשהם עובדים על גגות.

גורם מסכן נוסף בעבודה על גגות נוגע בעובדה כי השהות על גבי גגות נעשית בסמיכות לחוטי חשמל, כשחוטי חשמל סמוכים הם אלו התלויים בין עמודי החשמל ברחוב ואף חוטי חשמל המחוברים מהגג עצמו אל עמודי חשמל ומתקני חשמל אחרים המוצבים ברחוב.

העבודה על גבי גג, שסביבתו כוללת חוטי חשמל מסוכנים, מהווה נדבך נוסף ומסוכן שעל העובדים והפועלים להכיר. במקרים אלו, חשוב לעבוד על גבי הגג עם ציוד המותאם לעבודה ליד חוטי חשמל, כשציוד זה יצמצם את האפשרות להתחשמלות של העובד, שעלול בגין אותה התחשמלות גם ליפול מהגג.

תנאי מזג האוויר מהווים גורם מסכן נוסף לעבודה על גגות. עבודה, למשל, על גג משופע בימים של גשמים מהווה סכנת החלקה המצריכה משנה זהירות, עבודה באופן מבוקר ושימוש בנעלי עבודה המיועדות למשטחים חלקים.

בימי מזג אוויר סוערים חשוב כמובן לדחות עבודות על גבי גגות במידה ולא נדרש תיקון מידי. במקרים בהם יש הכרח לעלות לגג, חשוב גם לקחת בחשבון כי מזג אוויר סוער, הכולל רוחות חזקות, הופך את הגג למרחב בו אתם עלולים להיפגע מענפים וחפצים שונים העלולים להתנתק ממקורם ולפגוע בכם בעוצמה.

גם בימי הקיץ, השהות והעבודה על גבי גגות מצריכה זהירות מצד העובדים והפועלים. החשיפה הישירה לקרני השמש עלולה להוביל למקרים של סנוור ולאיבוד שיווי המשקל. בימים אלו ממליצים ממונים על בטיחות לעשות שימוש בכובע ומשקפי שמש.

סכנה נוספת בעבודה בגובה מתייחסת גם לנזקים מתמשכים. כאלו שעל עובדים ופועלים על גגות כדרך קבע לקחת בחשבון. העבודה על גבי גגות מצריכה מגופנו להימצא במשך דקות ארוכות בתנוחות שאינן נוחות וטבעיות לגוף, מה שמוביל לאורך שנים לבעיות שלד שונות ולמכאובים בגב ובברכיים.

עבודה בגג שטוח בעל שטח קטן

בעבודה על גבי גגות קטנים ומצומצמים של 2 מטרים על 2 מטרים מחייבים את העובדים והפועלים בישראל לעשות שימוש במערכת ריסון למניעת נפילה, כשמערכת זו תמנע מכל עובד ופועל ליפול מתוך שטח הגג המצומצם.

במקרים ובהם העבודה נעשית על גבי גגות מעט רחבים יותר, על המומנה על הבטיחות לסמן בצורה בולטת את גבולות הגג, כשכל גבול מסומן נמצא במרחק הגדול משני מטרים משפת הגג. סימון הגבול צריך להיעשות באופן בולט, תוך הוספה של שילוט מתאים וברור ורצוי שיכלול את כלל השפות המדוברות על ידי העובדים והפועלים במקום.

עבודה על גג תלול או כזה העשוי חומרים שבירים

ישנם מקרים ובהם נעשית עבודה על גבי גג תלול, רעוע ושביר. לא פעם העבודה על גבי גגות אלו מצריכה עבודה ממושכת והרס מוחלט כמעט של הגג וזאת בכדי לשקמו ולהפוך את הגג למרחב בטוח.

גגות שבירים מוגדרים ככאלו העשויים חומרים שחוזקתם מוטלת בספק בכל הנוגע ליכולת לשאת ולהכיל משקל של אדם ממוצע. מדובר ברוב המקרים על גגות ישנים העשויים אסבסט, לוחות אקריליים, לוחות העשויים חומרים פלסטיים זולים, זכוכיות ולוחות מחומרים נוספים שאיכותם מוטלת בספק.

במקרים אלו, תקנות הבטיחות בישראל מצריכות בחינת הגג על ידי מהנדס בניין, כשעליו לערוך בחינה יסודית של הגג. במידה והגג מוגדר כ"גג שביר", הדבר יצריך עבודה על הגג בטכניקות זהירות יותר, כשאלו מוגדרות בתקנות השונות.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן