מדריך עבודה בגובה

כיצד מוגדרת עבודה בגובה?

תקנות העבודה בגובה 2008

מצבים הפוטרים מחובת תקנות העבודה בגובה

הכשרת עבודה בגובה

כמה זמן אורכת הכשרת עבודה בגובה?

האם ההכשרה מתאימה לכל העבודות בגובה?

מה לומדים בהכשרה?

מדריך עבודה בגובה – קווים לדמותו

הוצאת רישיון עבודה בגובה

הכשרת ריענון לעבודה בגובה

האם כל אחד יכול להוציא אישור עבודה בגובה?

כלים ואמצעים לעבודה בגובה

סוגים של עבודות בגובה

מדריך עבודה בגובה – שאלות ותשובות

התשובה היא כן! תקנות העבודה בגובה מציינות מהן סוגי העבודות המצריכות הכשרה ואישור עבודה בגובה:
1. עבודה על סולמות
2. עבודה מתוך סלים להרמת אדם
3. עבודה עם בימות מתרוממות ופיגומים ממוכנים
4. עבודה במקום מוקף
5. עבודה מעל פיגומים או גגות
6. עבודה מעל מבנה קונסטרוקציה
7. עבודות גיזום עצים וטיפול בהם
8. הקמת במות, תאורה והגברה.

תקנות העבודה בגובה, מציינות מהם התנאים שבקיומם מעסיק רשאי לאפשר לעובד לעבוד בגובה. העובד חייב להיות בגיר – כלומר בן 18 ומעלה, חייב לעבור הכשרה מתאימה ע"י מדריך עבודה בגובה מוסמך, ולהחזיק בידו אישור המעיד על ביצוע ההכשרה בהצלחה. מעבר לכך, התקנות מחייבות את המעסיק לוודא שהעובד אינו נמצא במצב שעלול לסכן את העובדים עמו, עקב בעיות רפואיות, נפשיות, או כאלה הקשורות לשימוש בסמים ואלכוהול.

הכשרת עבודה בגובה אינה כוללנית עבור כל סוגי העבודות, ועל העובד בעבודה מסוימת לעבור את ההכשרה המתאימה לה. אמנם ישנם נושאים משותפים הנלמדים בכל הכשרת עבודה בגובה, אך ישנם גם נושאים ספציפיים המותאמים לעבודה שלשמה הגיע העובד. כך למשל, הכשרה המייעדת עובד לניקוי חלונות, תכיל חומר מעט שונה מאשר הכשרת גיזום עצים.

על אף שהתקנות מפורטות מאוד, ישנם טיפים וכללים שאינם מופיעים בהן עקב הצורך ליצור מסמך תמציתי וענייני. אספנו עבורכם מספר טיפים שיוכלו לסייע בעת עבודה בגובה:

תכנון מראש ←
הקפידו לתכנן את שלבי העבודה מראש, ובכך תוכלו למנוע טרטורים מיותרים מעצמכם. מעבר על שלבי העבודה – יוכל לעזור לכם להבין אילו כלים עליכם לקחת איתכם מעלה, ואיזה הכנות כדאי לבצע לפני תחילת העבודה.

סריקת האתר ←
סריקת האתר לפני תחילת העבודה היא חשובה מאוד, ותאפשר לכם להימנע מתאונות הניתנות למניעה. במידה ומדובר בבית שלכם – כמובן שאין צורך לבצע סריקה, אך במידה ומדובר באתר שאינכם מכירים היטב, כדאי לסרוק אותו בעצמכם או בלוויית אדם נוסף. לצורך הדוגמה, איתור פרצה בגדר של אתר בנייה, תאפשר לטפל בה ולמנוע כניסה של ילדים או בעלי חיים שעלולים להיפגע באתר.

בדיקת הציוד ←
לעולם אל תסיקו שציוד שהיה תקין אתמול – תקין גם היום! בצעו בדיקה יסודית של ציוד העבודה והבטיחות לפני תחילת העבודה בכל יום. בדיקה שכזו צפויה למנוע בעיות טכניות, תפקידה הוא גם לשמור על חייכם!

שמרו על כללי בטיחות כלליים ←
אנשים רבים מקפידים על תקנות העבודה בגובה, אך שוכחים לדאוג לעצמם מבחינות אחרות. אל תשכחו גם את הנחיות הבטיחות הרגילות שמטרתן לשמור עלינו בשגרת היום יום! כך למשל, עליכם להקפיד לשתות מים בכמות מספקת ביום חם, להגן על עצמכם ממכת שמש, לאכול בזמן על מנת להישאר מרוכזים, ולקחת הפסקות התרעננות מדי כמה שעות. עבודות בגובה יכולות להיות מאומצות במיוחד, ועלינו לזכור לשמור על עצמנו בהתאם!

תוכן עניינים