למה הנדימן צריך אישור עבודה בגובה?

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

למה הנדימן צריך אישור עבודה בגובה?

למה הנדימן צריך אישור עבודה בגובה והאם זה חיוני?

עובד שצריך לבצע עבודה בגובה העולה על שני מטרים, לרבות הנדימן, ויש סכנת נפילה מאותו הגובה, חייב לקבל הכשרה מתאימה לעבודה בגובה, הכשרה שבסופה יונפק לו אישור עבודה בגובה, אישור התקף למשך שנתיים. בנוסף להכשרה שבדרך כלל ניתנת במסגרת קורס, על העובד לבצע "ריענון"  תקופתי לגבי נהלי העבודה ולעיתים, אם חלף זמן רב מאז ההכשרה ולא בוצע "ריענון" לחזור שוב על ההכשרה.

עבודה בגובה כאמור, מוגדרת כעבודה בגובה מעל שני מטרים, במקום שאין בו גדר או מעקה תקני שתוחם את אזור העבודה, העבודה דורשת הטיה של הגוף מעל 45 מעלות במקום העבודה מעל מעקה או גדר לצורך ביצועה, עבודה מתוך בימה מתרוממת שהיא ניידת או סל להרמת אדם. בנוסף לכל אלו, בעבודה בגובה יש צורך לשמור על כל התקנות תוך שימוש בציוד הנדרש ובנוכחות אדם נוסף במקום העבודה. (מתוך אתר המוסד לבטיחות ולגיהות).

הנדימן שמתבקש לבצע עבודה בגובה, מחויב אם כן לקבל הכשרה מתאימה וכן אישור חתום בסוף ההכשרה. האחריות על קבלת ההכשרה חלה עליו וכן על המעסיק שמחויב לספק לו הכשרה ואמצעי בטיחות תקינים לביצוע העבודה. מכאן, שאישור העבודה בגובה עבור הנדימן הוא חיוני, אסור לוותר עליו ואין להעסיקו בסוג זה של עבודה ללא אישור מתאים.

למה הנדימן צריך אישור עבודה בגובה?
למה הנדימן צריך אישור עבודה בגובה?

אילו עבודות בגובה יכול לבצע הנדימן?

הנדימן הוא בעל מקצוע שיכול לבצע סוגים שונים של עבודות ותיקונים. החל מתיקונים קטנים בבית ובחצר, ועד עבודות אינסטלציה, שיפוצים ועוד. עבודות בגובה שהנדימן יכול לבצע הן רבות ומגוונות אף הן: קטיף, ניקוי חלונות גבוהים, עבודה על פיגומים ובאתרי בניה ככוח עזר נוסף, עבודות על מנוף ועוד. חשוב לשים לב שכאשר מדובר בעבודות בגובה מעל שני מטרים שמתקיימים בהם התנאים של עבודות בגובה שהוזכרו למעלה, חובה עלינו כמעסיקים לדרוש אישור לעבודה בגובה ולא להעסיק הנדימן ללא אישור. אם אנחנו מזמינים הנדימן דרך חברה מוכרת ומקצועית, עלינו לוודא מול החברה שיש להנדימן את האישורים המתאימים לעבודה בגובה ושהוא אכן מנוסה ומוכשר לסוג זה של עבודה מכיוון שסוגים שונים של עבודה בגובה דורשים הכשרות שונות. אין ספק שעבודה הקשורה לבניין או פיגום תהיה מסובכת ומורכבת יותר מעבודת קטיף למשל.

 

לסיכום

ביצוע עבודות בגובה של הנדימן דורשות אישור כתוב וחתום שאין לוותר עליו כאשר אנו מעסיקים עובד בגובה. עבודה בגובה היא עבודה מסוכנת שדורשת יתר תשומת לב ושמירה על תקנות וכללים מחמירים. יש לזכור כי כ-40% מהתאונות הקטלניות בעבודה שמסתיימות בפציעה קשה או במוות נגרמות בעבודה בגובה, פעמים לא מעטות עקב רשלנות או אי שמירה על הכללים והתקנות המתייחסות לתקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה), 1988 ותקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה) 2007. שמירה על התקנות והכללים והתנהלות נכונה יכולה למנוע את התאונה הבאה וכולנו מחויבים לכך.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן