הדרכות עבודה בגובה – החוק

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

למרבה הצער, תאונות עבודה הן דבר נפוץ כיום כאשר אחת מתאונות העבודה המרכזיות היא תאונת נפילה מגובה. הנתונים מציירים מציאות עגומה, לפיה כל שנה עשרות עובדים מקפחים את חייהם בעת עבודה בגובה. מסיבה זו משרד התמ"ת חוקק תקנות עבודה בגובה, ומחייב כל עובד העוסק בעבודה כזו לעבור קורס עבודה בגובה המקנה לו את ההכשרה המתאימה לעבוד בבטיחות מרבית.

מי נדרש לפי חוק לעבור קורס עבודה בגובה?​

התשובה לשאלה זו היא כל אדם המבצע עבודה בגובה, המוגדרת כעבודה שבעת ביצועה עלול העובד ליפול מגובה העולה על שני מטרים וכן:

  • עבודה המתבצעת מעל משטח עבודה ללא גידור.
  • עבודה המצריכה הטיית גוף העולה על 45 מעלות מעבר למעקה או גדר.
  • עבודה המתבצעת על בימת הרמה, סל הרמה או פיגום.
  • עבודה המתבצעת תוך שימוש בסולם, פיגום ממוכן, פיגום נייח ועבודה על גג.

מה כולל קורס עבודה בגובה?​

משרד התמ"ת קבע את עקרונות ההדרכה הבסיסיים בקורס עבודה בגובה, הכולל את כל המידע הרלוונטי הנוגע לעבודה בגובה, הסיכונים הקיימים בעבודה זו ודרכי ההתמודדות עם סיכונים אלה.

קורס עבודה בגובה כולל תקנות עבודה פרטניות לפי עזרי גובה שונים: סולמות, במות הרמה, סלי הרמה, גגות, פיגומים ממוכנים או נייחים וקונסטרוקציה.

בין נושאי הלימוד בקורס עבודה הגובה: היכרות עם הציוד המגן למניעת נפילה לרבות כובעי מגן, חבלים, סלינגים ועוד, וכן שימוש בטוח באמצעים כגון במות הרמה, סולמות וקונסטרוקציות.

מהם תוצרי הלמידה מהקורס?

השלמת קורס עבודה בגובה תעניק לעובד תעודת הסמכה לעבודה בגובה שתוקפה שנתיים, וחשוב מכך – את ההכשרה המתאימה לביצוע עבודה בגובה והתמודדות עם הסיכונים הנובעים מעבודה זו. קורס ריענון לעבודה בגובה יש לעבור אחת לשנתיים.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן