אישור עבודה בגובה

מהי עבודה בגובה?

תקנות העבודה בגובה

אילו סוגי עבודה בגובה קיימים?

כלים ואמצעים המשמשים בעבודה בגובה

תהליך קבלת אישור עבודה בגובה

האם ההכשרה היא אחידה לכל סוגי העבודה בגובה?

חידוש אישור עבודה בגובה

תקנות הבטיחות בעבודה

עבודה בגובה ללא אישור מתאים

גיל מינימלי לעבודה בגובה

טיפים חשובים לעבודה בגובה

שאלות ותשובות

כל עובד שאמור לבצע עבודה בגובה של מעל 2 מטרים – נחשב לאדם העובד בגובה, ולכן הוא צריך אישור עבודה בגובה. ישנם מצבים מסוימים שבהם התקנות מקלות מעט, ולא מחייבות את האדם לציית לכל התקנות או להשתמש בכל ציוד הבטיחות:

גגות מסוימים מגודרים במעקה תיקני ולכן הם מאפשרים בטיחות לשוהים עליהם. במידה ומדובר בגג שטוח שבו מותקן מעקה בטיחות, ניתן לבצע בו עבודות מבלי לציית לכל התקנות הקשורות לעבודה בגובה. מבחינה הגיונית, אם יש לנו גג בדירה, ואנו יוצאים אליו כדי לנקות את הרצפה – מן הסתם אין מדובר בעבודה בגובה ואין לנו צורך ברישיון מיוחד. לכן, התקנות מסייגות מקרים מסוימים כמו גגות עם מעקה בטיחות, גגות שאינם משופעים, ועבודה שאינה מצריכה התכופפות של הגוף בזווית של מעל 45 מעלות מעבר למעקה.

מצב נוסף שבו אנו נתקלים בסייג בתקנות העבודה בגובה – הוא מקרה שבו אנו נדרשים לבצע עבודה קצרה ושאינה מאומצת על גבי סולם. התקנות מציינות שצריך להיות מדובר בסולם שגובהו אינו מעל 4.5 מטרים, ומגדירות את העבודה ככזאת שאינה מאומצת ואינה מצריכה הטיית הגוף בזווית שעלולה לגרום לאיבוד שווי משקל. מכיוון שיש קושי מסוים בהגדרות המעורפלות האלה, התקנות ממליצות לשקול שימוש בציוד בטיחות ע"פ המופיע בהן.

עניין הגדרת הצורך באישור עבודה בגובה הוא מעט מטושטש, ולכן התקנות מציעות סייגים מסוימים. גם כשאנו לא עונים לתנאי ההסתייגות, לעתים אדם מוצא את עצמו מבצע עבודות שונות בבית שלו, כשהוא עונה לתנאים המצריכים כביכול אישור עבודה בגובה. סביר להניח שרוב האנשים לא באמת ייגשו לבצע את ההכשרה לפני שהם מתקינים בורג בתקרה גבוהה, אך בכל זאת – מומלץ להפעיל שיקול דעת בריא, ולנסות להבין מהם המצבים המסכנים אותנו.

הדרך היחידה לבחור באופן נכון את האמצעי לעבודה בגובה, היא שיקול דעת וניסיון. למרות שהתקנות לא מורות על אמצעי המתאים לכל עבודה, הן מעניקות המלצות מסוימות בהקשר זה. כך למשל הסולם – שתפקידו הוא לשמש ככלי מעבר ואמצעי גישה, מצוין בתקנות ככלי שאינו מומלץ כמשטח עבודה.
במידה ויש לכם ספק לגבי אמצעי העבודה, תמיד כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע מנוסה.

התקנות לעבודה בגובה מדברות על נושא זה, ומציינות באופן מפורש שאין להיות לבד בעת ביצוע עבודה בגובה! יחד עם זאת, אין חובת הכשרה של עבודה בגובה על האדם הנוסף, למרות שזה עשוי להועיל אם הוא ירכוש ידע מסוים בתחום. התקנות מציינות שהאדם הנוסף חייב להיות בגיר, ומזכירות מספר תפקידים חשובים שאותם הוא נועד למלא:

קשר עין ועזרה ←

אדם נוסף הנוכח במקום העבודה, יכול לקיים קשר עין עם העובדים בגובה, ולהעניק להם עזרה בכל מה שיצטרכו.

חילוץ והצלה ←

במידה והתרחשה תאונה, האדם הנוסף יהיה זמין למתן עזרה ראשונה והזעקת עזרה. מדובר באלמנט שיכול לקבוע את ההבדל בין חיים ומוות.

פינוי קהל ←

אדם נוסף הנמצא על הקרקע, יכול לדאוג להרחקת העוברים והשבים מסביבת העבודה. באופן זה ניתן למנוע תאונות של נפילת כלים וחפצים שונים, שעלולים לפגוע באנשים על הקרקע.

תקנות העבודה בגובה, מגדירות את התנאים עבור מי שמעוניין לקבל הסמכה כמדריך לעבודה בגובה. אותו אדם צריך לעמוד באחד מהקריטריונים הבאים:
בעל ניסיון מוכח של שנתיים לפחות בעבודה בגובה ועם ציוד בטיחות.
תיפקד כממונה בטיחות במשך שנתיים לפחות.
מתפקד כמנהל עבודה באתר בנייה.

מעבר לכל אלה, על המועמד להצהיר על מצבו הבריאותי בהתאם להנחיות.

הכשרת עבודה בגובה, יכולה להשתנות בהתאם לתחום הספציפי שעבורו היא מבוצעת. לרוב הכשרות עבודה בגובה אורכות כ- 20 שעות ומתפרשות על גבי שבוע ימים או מעט יותר – בהתאם למוסד הלימודי המבצע את ההכשרה. בהכשרה המדריך ייגע בכל הנושאים הקשורים לעבודה בגובה, דוגמת סולמות, סלים להרמת אדם, במות הרמה מתרוממות, פיגומים, גגות, עבודה מעל מבנה קונסטרוקציה ועוד. בכל נושא בהכשרה העובד יעבור גם שלב של הכשרה מעשית – שיאפשר לו להתנסות בציוד ולרכוש את המיומנות המתאימה.

תוכן עניינים