אישור עבודה בגובה: כל התשובות לשאלות החשובות ביותר

שיתוף המידע עם קולגות

תוכן עניינים

תאונות עבודה הפכו להיות בשנים האחרונות למכת מדינה של ממש, ומהסיבה הזאת ישנו מאמץ משמעותי שנועד להפחית את כמות התאונות. כולם יודעים כי לא ניתן למנוע את תאונות העבודה לחלוטין, ולכן שמים את רוב תשומת הלב על הפחתת התאונות עד למינימום האפשרי. מהי הדרך היעילה ביותר להפחית בצורה משמעותית את כמות תאונות העבודה?

הדרך היעילה ביותר היא לחייב כל עובד שמבצעת עבודה בגובה לקבל אישור עבודה בגובה. כך עובדים שאין להם את ההסמכה או את הידע הנדרש, לא יבצעו משימות שעלולות להיות מאוד מסוכנות בעבורם. בעבר עובדים שהיו עובדים בגובה לא היו צריכים להחזיק באישור מיוחד, אך כיום מדובר על אישור שהוא בגדר חובה. מי שאין לו את האישור בהישג יד, לא יכול לבצע שום עבודה בגובה – לא משנה אם מדובר על עבודה קטנה או גדולה.

יש לכם שאלות שנוגעות לנושא של אישור עבודה בגובה? המאמר הבא נכתב במיוחד עבורכם. המאמר הבא יסקור את כל השאלות השכיחות ביותר, ויספק לכם את כל התשובות לשאלות הללו. כך שאתם תוכלו לדעת שיש לכם את התשובות הרלוונטיות לכל השאלות שמעסיקות אתכם. ברגע שתדעו את התשובות יהיה לכם הרבה יותר קל להבין בדיוק איזה מבין ההחלטות תהיה הנכונה והרלוונטית ביותר אליכם או לעובדים שלכם.

מדוע חייב להחזיק אישור עבודה בגובה?

בפעם הראשונה שהאישור נכנס לתוקף, היו לא מעט אנשים שלא הבינו את האפקטיביות שלו. הרבה מהם שאלו את עצמם – מדוע בכלל צריך להחזיק באישור הזה? השאלה הזאת היא בהחלט במקום, שכן אם אתם משיגים אישור אתם צריכים לדעת מדוע הוא שימושי כל כך עבורכם. להשיג אישור לעבודה בגובה זה תהליך לא פשוט, ואתם צריכים לדעת מדוע כדאי לכם לעבור את כל התהליך הזה.

אישור עבודה בגובה נועד מכיוון שעבודה בגובה היא מאוד מסוכנת בהשוואה לעבודה על הקרקע. לכן ישנה סבירות גבוהה יחסית שבן אדם שעובד בגובה יפגע כתוצאה מהעבודה בגובה. מספיקה חוסר תשומת לב מזערית על מנת לאבד שיווי משקל וליפול, ולפיכך האישור הזה הוא אישור משמעותי. מי שלא מחזיק את האישור הזה, איננו מורשה לעבוד בגובה בשום צורה.

האישור מאפשר למעסיקים לדעת כי אותו אדם שמציג את האישור עבר את כל ההכשרה הנדרשת. אותו אדם יוכל לבצע עבודות בגובה תוך הקפדה על כל הדגשים החשובים לשמירה על הבטיחות שלו. כך שבסוף היום העבודה תתבצע כמו שצריך, אך לא פחות חשוב אותו אדם יגיע הביתה בשלום. לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר זה לא דבר שצריך להקל בו ראש, אך שמירה על הבטיחות של האנשים מסביב זה הרבה יותר משמעותי.

איך מקבלים אישור עבודה בגובה?

חשוב לציין כי לא מקבלים את האישור בקלות, לא מדובר על אישור שאתם צריכים להדפיס או למלא. מי מכם שהיה לו ספק בנושא הזה, אז כעת אתם יכולים להבין כי מדובר על תהליך קצת יותר ארוך. רוב האנשים שמתחילים את האנשים אינם יודעים בדיוק מה מצפה להם, וחוסר הוודאות בחלק מהמקרים יכול להיות מאוד מבלבל – אנו כאן על מנת להסיר את הערפל.

על מנת שעובד או כל אדם אחר יהיה זכאי לקבל אישור עבודה בגובה, הוא מחויב לעבור את קורס מסודר על ידי מדריך עבודה בגובה. אדם מסוים שמכיר את כל הדגשים, והוא בעצם יוכל להעביר אותם ישירות לאותם אנשים שעוברים את הקורס. מדובר על קורס כמו שאתם בוודאי מדמיינים אותו, קורס שבו תעברו על כל החומר הנדרש על מנת שתוכלו לעבוד בגובה מבלי לסכן את עצמכם או את האנשים האחרים בסביבה.

לאחר שתסיימו את הקורס, אתם תוכלו לקבל את האישור – עם האישור הזה אתם תוכלו להתחיל לעבוד בגובה ללא כל בעיה. אם לא תעברו את הקורס, אתם כמובן לא תוכלו לקבל את האישור – ואתם תהיו מחויבים לעבור את הקורס פעם אחת נוספת. רק שתעברו את הקורס ורק כאשר יהיה לכם את כל הידע הנדרש, אתם תוכלו להתחיל לעבוד בגובה.

מהן הסכנות של עבודה בגובה ללא אישור מתאים?

כמו שאתם בטח יודעים עבודה בגובה זה לא משחק ילדים – מדובר על דבר שעשוי לסכן את החיים שלכם באופן ישיר. לכן אתם לא יכולים להקל ראש בהנחיות או להעלים מהן עין, כי אתם עלולים לקפח את חייכם – בדיוק כמו שקרה למאות עובדים שונים. כך שאתם צריכים לחשוב על הנושא הזה לפני שאתם עושים החלטה פזיזה, כי אתם תהיו אלה שתצטרכו לשלם על כך ביוקר.

במקרה של עבודה בגובה ללא אישור עבודה בגובה, ישנה סכנה ממשית להטלת סנקציות כספיות גם על המעסיק וגם על העובד. אף אחד לא יהיה חסין, כך שאם אתם חושבים שתוכלו לנקות את עצמכם מאשמה – אתם צריכים לחשוב על כך פעם נוספת. מדובר על סנקציות כספיות מאוד משמעותיות, כאלה שככל הנראה אתם לא חושבים עליהם אפילו.

במקרה של תאונה במקום העבודה, המעסיק יהיה חשוף לתביעה מצד העובד. כל פציעה של עובד במקום עבודה חושפת את המעסיק לתביעה, בטח אם מדובר על פציעה שנגרמה במהלך עבודה בגובה. אל תחשבו כי הפוליסה או הביטוח שיש לכם יכסה את הנושא הזה – הוא לא יכסה כי לא פעלתם על פי ההנחיות.

הסכנה הגדולה ביותר היא סכנת החיים, מעבר לכל התביעות המשפטיות או הקנסות הכספיים שעלולים להיות מוטלים על העובד ועל המעסיק. עבודה בגובה ללא האישור המתאים תהיה סכנת חיים ממשית, ואתם לא צריכים לעשות את זה – כי אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים על כך ביוקר.

האם לכל אישור עבודה בגובה יש תוקף?

חשוב מאוד שתשאלו את עצמכם – האם לאישור לעבודה בגובה יש תוקף? הרי יכול להיות שמבלי שאתם תשימו לב התוקף יפוג, ואתם תעברו על החוק שלא ביודעין. אז לשמחתכם, לאישור עבודה בגובה אין תוקף – והאישור ניתן פעם אחת בעת סיום הקורס שאותו העובד עבר. כך שאתם לא צריכים בכל כמה שנים לקבל אישור חדש, אתם יכולים להשאיר אצלכם את האישור הנוכחי.

אך ישנה התניה כי כל העובדים שעובדים בגובה צריכים לעבור הכשרות מסודרות על מנת לרענן את כל הנהלים. עובדים שלא עוברים הכשרות על בסיס קבוע, אינם יכולים לעבוד בגובה למרות שיש להם את האישור הנדרש. ההכשרות אמורות להינתן לעובדים על ידי המעסיק, שאמור לראות את הבטיחות של העובדים שלו לנגד עיניו.

חשוב להבהיר כי אישור עבודה בגובה הוא לא דבר כל כך מסובך, ניתן לקבל את האישור בתוך זמן קצר – אך על הדרך תוכלו לקבל את כל הידע המקצועי שאתם צריכים להשיג. כך שאם חשבתם לוותר על התהליך רק בגלל שמדובר על הליך בירוקרטי מתיש, אז אתם בכלל לא נמצאים בכיוון. גם אתם וגם המעסיקים שלכם ירצו לדעת שיש לכם אישור לעבוד בגובה, כך בסוף יום העבודה אתם תוכלו להגיע לבית בשלום.

מעוניינים בהדרכת עבודה בגובה או רענון? כתבו לנו!

דברו איתי עכשיו←
💬 צריכים עזרה?
Scan the code
דילוג לתוכן